iDnes.cz – Poruchy příjmu potravy a ketaminem asistovaná psychoterapie
Média

iDnes.cz – Poruchy příjmu potravy a ketaminem asistovaná psychoterapie

Sdílet článek:
iDnes.cz – Poruchy příjmu potravy a ketaminem asistovaná psychoterapie
16. 8. 2023

iDnes.cz – Poruchy příjmu potravy a ketaminem asistovaná psychoterapie

Autor: Zuzana Musilová

Psycholožka Psyonu Michaela Plevková promluvila o možnostech léčby ketaminem asistovanou psychoterapií v článku o poruchách příjmu potravy, který vyšel na iDnes.cz. Podle článku lidí s poruchami příjmu potravy přibývá a k nárůstu došlo i v souvislosti s covidovými izolacemi. K léčbě se využívají psychoterapeutické metody, farmaka, i právě zmíněná ketaminem asistovaná psychoterapie. V článku mimo jiné zaznívá: 

„Stejně jako u anorexie nebo bulimie je i u těchto poruch příjmu potravy jednou z hlavních příčin narušené sebepojetí, nedůvěra v sebe sama či nutnost mít vše pod kontrolou,“ vysvětluje spolupracující psycholožka psychedelické kliniky Psyon Michaela Plevková.

U anorexie je ve vážných případech nutná hospitalizace kvůli podvýživě, se kterou souvisí možné selhání orgánů. „U tohoto typu onemocnění se navíc mnohem častěji vyskytuje neochota problém řešit, protože pacientovi může chybět náhled. U záchvatového přejídání či bulimie bývá častější uvědomění, že jde o problém,“ říká Plevková.

Podle dnes již řady případových studií, které potvrzují i zkušenosti lékařů a psychologů z pražské psychedelické kliniky Psyon mohou mít pozitivní vliv na léčbu poruch příjmu potravy také ketaminem asistované psychoterapie. Pomáhají při léčbě dalších duševních poruch úzkostného a depresivního spektra.

„Výhodou ketaminem asistované psychoterapie je především to, že při léčbě některých druhů duševních onemocnění pacient získá náhled na nefunkční či běžnou terapií nedostupné vzorce chování a emoce, případně na svou životní situaci. Farmakologický účinek ketaminu zmírní depresivní nebo úzkostné stavy, díky čemuž může dojít ke zmírnění symptomů a adaptivnějšímu chování,“ vysvětluje psycholožka Michaela Plevková a jako příklad uvádí člověka topícího se v bludných myšlenkách, která je přesvědčena o tom, že musí zhubnout, nesmí pořádně nic jíst. Podle psycholožky tyto myšlenky mohou díky ketaminem asistované terapii ztratit na síle, zejména u lidí trpících anorexií.

Přečíst celý článek >> 

 

Sdílet článek:
Napsat zprávu